رونمایی از نانوداروی ضدسالک

سالک بیماری مناطق حاشیه ای و فراموش شده/ لزوم حمایت از تولید نانو داروها/گزارش سالانه 20 هزار مورد جدید ابتلا به سالک در کشوررئیس سازمان غذا و دارو گفت: سالک در حاشیه شهرها و قشر ضعیف شیوع دارد و بعضا فراموش شده است.

به گزارش خبرنگار ایفدانا، دکتر غلامرضا اصغری در مراسم تقدیر از دست‌اندر کاران تولید نانو داروی ضد سالک با اشاره به اینکه توجه چندانی به تولید دارو بیماری هایی مانند سالک نشده است، افزود: دلیل این امر نداشتن صرفه اقتصادی برای تولید چنین داروهایی است و چه بسا اقشار ضعیف که بیشتر مبتلایان را تشکیل می داده اند، توان هزینه های بالای آن را ندارند؛ براساس پیشنهاد دست‌اندرکاران تولید این نانو دارو، خرید آن توسط معاونت بهداشتی وزارت بهداشت می تواند به این بیماران کمک کند.


معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بیشتر مبتلایان به سالک حاشیه‌نشین‌ها هستند، تصریح کرد: افرادی که در حاشیه شهرها و بعضا مخروبه ها زندگی می کنند، بیشتر در معرض سالک قرار دارند و به دلیل شرایط اقتصادی، چه بسا حتی امکان تهیه پشه بند ساده را نیز ندارند.

وی با تقدیر از بکار گرفتن علم روز برای تولید داروی بیمارانی که توان پرداخت هزینه داروهای گرانقیمت را ندارند، گفت: تحقیق برای یافتن داروهای جدید این بیماران بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.

دکتر اصغری ادامه داد: بسیاری از بیماری ها مانند سالک در حاشیه قرار گرفته اند، درحالیکه چنین طرح هایی نیاز به توجه بیشتر و تامین منابع مالی دارد. سیستم تجاری معمولا در جایی سرمایه گذاری می کند که بتواند هزینه تولید را جبران و سودآوری قابل توجهی داشته باشد. از تیم تولید این دارو قدردانی ویژه می کنیم که با به خدمت گرفتن تکنولوژی جدید در این زمینه به بیماران و مردم و اقشار با اقتصاد ضعیف خدمت رسانی می کنند.

به گفته وی نانو از علومی محسوب می شود که می تواند تحول قابل توجهی در تمام زمینه ها ایجاد کند، بنابراین باید از مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان که در این حوزه فعالیت دارند حمایت ویژه کرد.


 

لازم به ذکر است 90% موارد سالک دنیا از ايران، افغانستان، عربستان سعودي، سوريه، برزيل و پرو و ... گزارش می شود.سالانه حدود ۲۰ هزار مورد جدید ابتلا به سالک در کشور گزارش شده، اما تخمین زده می‌شود آمار مبتلایان واقعی ۴ تا ۵ برابر این تعداد باشد. این بیماری در ۱۷ استان کشور گزارش شده است و ابتلا به بیماری در بین دانش آموزان بیشتر از سایر اقشار و گروههای سنی مشاهده می‌شود.

بر اساس این گزارش، مناسب ترین روش کنترل سالک، یافتن واکسنی موثر بر علیه بیماری است ولی هنوز واکسنی علیه هیچکدام از اشکال بالینی بیماری کشف نشده است و فقدان درمان مناسب، مشکل این بیماری را چندین برابر کرده است. اين بيماري جلدی به دليل انتشار وسيع، دشوار بودن درمان، احتمال وجود عوارض ثانويه يكي از مهمترين مشكلات بهداشتي برخی استانهای کشور محسوب می شود.

مزایای داروی سیناآمفولیش در مقایسه با درمان های رایج آن عبارت است از:

درمان هاي رايج سالک را مي‌توان به دو دسته سيستميك، استفاده از تركيبات آنتيموان 5 ظرفيتي آنتيموآن، و درمان هاي موضعي تزريق داخل ضايعه‌اي تركيبات آنتيموان 5 ظرفيتي، كرایوتراپي، ترموتراپي  تقسيم كرد.  استفاده از تركيبات آنتيموان 5 ظرفيتي تزريقي هنوز هم بعنوان مهمترين راه براي درمان سالک در جهان مطرح است ولي متاسفانه پاسخ به درمان بسيار پائين است و موارد مقاومت دارويي نيز مکرر گزارش شده است.

. افزايش عدم پاسخ باليني بیماران مبتلا به سالک به گلوكانتيم تزريقي و عدم پذيرش مناسب تزريق هاي مكرر، توسط بيمارن بويژه كودكان كه درصد بالايي از مبتلايان را تشكيل مي‌دهند نیز یکی از مشکلات جدی این درمان استاندارد جهانی است.

همچنين عوارض بالقوه اين دارو مثل پانكراتيت، آريتمي قلبي و هپاتيت بويژه در افراد با بيماريهاي زمينه اي، نياز به يافتن درماني جايگزين را ايجاب مي كرد. در مناطق اندميك درمان هاي متعددي حتي سنتي براي سالك استفاده مي شود كه متاسفانه هيچكدام موثر نيست.

 

@IFDAnews

پایان کارآزمایی بالینی نانو داروی ضد سالک محققان کشور